Naprawa obiektywu Canon 70-300 IS USM


Data utworzenia
Data modyfikacji 2020-01-19 09:24:05
Utworzono: poniedziałek, 13, styczeń 2020 17:29 W tym artykule opiszę budowę stabilizatora obrazu na przykładzie obiektywu Canon 70-300 IS USM.
W większości nowych obiektywów zmienno ogniskowych stosowanych do "dalekiej fotografii" występuje stabilizator pojedynczy lub podwójny. Zasada działania stabilizatora jest prosta: soczewka umieszczona jest w obudowie która jest ułożyskowana i poruszana ( utrzymywania w swoim miejscu ) przy pomocy cewki ( pola elektro magnetycznego ) i magnesu. W korpusie obiektywu umieszczone są dwa czujniki przemieszczenia poziomego i pionowego przy pomocy których stabilizator wie w którą stronę ma zadziałać tak by obraz był nie poruszony. Na załączonym zdjęciu widać rozebrany stabilizator obrazu w obiektywie.
Czerwone kropki: cewki stabilizatora obrazu ( image stabilizer ) w obiektywie CANON IS USM
Zielona kropka: taśma zasilająca cewki w prąd który porusza soczewkę tak by obraz był w miarę możliwości nie poruszony. Pod cewkami stabilizatora znajduje się magnes stały w względem którego cewki się poruszają.
Żółta kropka: łożysko ślizgowe po którym się porusza obudowa soczewki IS obiektywu.
Niebieska kropka: silniczek odblokowujący stabilizator obrazu ( pierścień który obracając się unieruchamia soczewkę podczas transportu obiektywu lub podczas robienia zdjęć bez stabilizacji ).
Na drugiej fotografii widzimy złożony stabilizator, który jest nakryty drugim neodymowym magnesem żeby siły działające na soczewkę były większe. Łatwo zauważyć że taki IS potrafi zużyć dużą ilość energii z aparatu fotograficznego dlatego często po kilku sekundach jest wyłączany.
Na ostatnim zdjęciu widać elektronikę samego stabilizatora obiektywu ( obiektyw jest sterowany z innego miejsca ). Układy które się mieszczą na płytce są tylko układami wykonawczymi ( same nie myślą ) są sterowane z elektroniki obiektywu.
Chcesz naprawić obiektyw fotograficzny ?? Zapraszamy do współpracy z naszym serwis obiektywów fotograficznych Canon. Mieścimy się w Gliwicach na Śląsku.