Czyszczenie matrycy w aparacie fotograficznym CANON EOS 7D, NIKON D300, NIKON D5000


Data utworzenia
Data modyfikacji 2020-09-06 11:43:56
czyszczenie z kurzu matrycy aparatu canon
Czyszczenie matrycy aparatu fotograficznego canon

Podczas zmiany obiektywu fotograficznego na inny w lustrzance cyfrowej CANON, do wnętrza aparatu docierają drobinki pyłu, matryca CCD, CMOS pokrywa się kurzem który w większej ilości ma Duży wpływ na czystość / jakość zdjęć . Usunięcie kurzu z matrycy w cyfrowym aparacie fotograficznym SONY jest tylko możliwe w lustrzankach cyfrowych ze względu na to, ze w kompaktowych cyfrówkach NIKON coolpix nie demontuje się obiektywu fotograficznego.

czyszczenie z kurzu matrycy aparatu nikon
Czyszczenie matrycy aparatu fotograficznego nikon

Gdy zmienia się obiektyw zdarza się tak, że nie zawsze jest czas by zadbać o czystość wykonywanej operacji dlatego co jakiś czas czyści się matrycę aparatu fotograficznego. Obiektywy z których korzystamy powinny mieć dekielki z jednej i z drugiej strony ponieważ one chronią nie tylko szkła ale chronią obiektyw przed kurzeniem się i przed przenoszeniem tego kurzu do wnętrza aparatu fotograficznego.

Czyszczenie matrycy aparatu fotograficznego możemy dokonać w normalnych warunkach domowych ale jest to o tyle niebezpieczne, że możemy porysować matrycę co trwale uszkodzi lustrzankę cyfrową NIKON. Także uszkodzeniu może ulec migawka ( listki migawki ) gdy przez przypadek zamknie się podczas odkurzania matrycy CMOS SONY ALPHA. Wtedy mamy do wymiany migawkę co znacznie podwyższa cenę serwisu czyszczenia matrycy. Będzie trzeba wymienić migawkę w aparacie CANON EOS.

Matrycę czyścimy przy zdjętym obiektywie, ustawiamy aparat na czas „BULB” co nam daje całkowite odsłonięcie matrycy do czasu puszczenia spustu. Matryce możemy wyczyścić wacikiem lub bardzo miękkim materiałem UWAGA na porysowanie matrycy !!

Polecamy oddać zabrudzony aparat na serwis aparatów fotograficznych CANON aby uniknąć niepotrzebnych kosztów naprawy matrycy.